F370048A OIL SEAL
F370048A OIL SEAL
Manufacturer:
FORTPRO
Add to compare list
SKU:
F276234
Share:
Share on Twitter
Share on Facebook
Share on Pinterest
Email a friend
Price:
Qty:
i
h
h
Add to cart
Add to wishlist
Specifications
Contact Us
Products specifications
Basic Part Information
Product Line
Driveline & Axles
Category Name
Axle Wheels Oil Bath Seals
Part Type
Oil Seal
Alternate Part Name
Drivetrain Seal, Oil Bath Seal, Wheel End Wheel Seal, Drive Axle Seal
OEM Part Number
370048A
Application/Fitment Attributes
Application Type
Heavy Duty Trucks, Semi-Trucks
Outside Diameter (O.D.)
5.911 in.
VMRS Code
Dimensional/Physical Attributes
Material
Nitrile (NBR)
Housing Bore Diameter
5.905 in.
Inside Diameter (ID)
4.330 in.
Seal Shaft Diameter
4.375 in.
Width
0.992 in.